Matservis Rörstrand flintgods 1800-tal

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RÖRSTRAND, servis, 31 dlr, flintgods, 1800-tal, bestående av 18 tallrikar, diam 24, 2 djupa tallrikar, 2 förrättstallrikar, 3 stekfat, 50x40, 46x33, 37x31, 2 salladjärer, karott med lock, terrin med lock och underfat, 2 djupa skålar, rakstämplad Rörstrands märkning

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage, enstaka sprickor och nagg

866491

2021-01-24