Skråpokal Tyskland 17/1800-tal
Klubbat för:
1 700 SEK
1 000 SEK
VÄLKOMNA, skråpokal, Tyskland 17/1800-tal, bär årtal 1676, oidentifierad mästare, tenn, för klädesvävarskrået i Gardelegen, enligt inskrift grundades skrået på nytt den 3 januari 1676, inskriften anger även att pokalen hyllar minnet av mäster G. Spindler, rund profilerad fot, balusterformad nod, balusterformad cuppa med fyra lejonmaskaronor med tre vidhängande kartuschformade skyltar med profilporträtt, profilerat lock krönt av en manlig figur med hatt, veckad krage och kartuschformad sköld med skråvapen, inskrift på tyska, under foten två stämplar, locket med en stämpel, höjd 34,5 cm
Kompletteringar, locket något buckligt, en skylt saknas
866492
2021-01-21