Tallrikar 4 st Kina famille rose

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR, 4 st, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, dekor av blommor, diameter ca 23 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Enstaka mindre nagg

866501

2021-01-24