Tallrikar 4 st Kina famille rose
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 4 st, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, dekor av blommor, diameter ca 23 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Enstaka mindre nagg
866501
2021-01-24