Skål skålfat fat Kina 1700-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, diameter ca 27 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Sprickor, nagg

866514

2021-01-24