Sked 1600-talets mitt

Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt
Sked 1600-talets mitt

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKED, sk brännvinssked, silver, 1600-talets mitt, oidentifierad stämpel, graverat blad, handtag med kulformad knopp samt IHS, längd 14,5 cm, vikt 30 g

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage

866538

2021-01-24