Dosa emalj rokoko
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOSOR, 3 st, 1700-tal, rokoko, emalj, dekor av figurscen samt blomster, invändigt på de två större, kvinnoporträtt, mässingsfattning, 6,5x5, 7x4 resp 5,5x4 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Lagningar, emaljskador, delvis bortfall, de två mindre dosorna med lös fattning av locken
866561
2021-01-24