Dosa emalj rokoko

Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko
Dosa emalj rokoko

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DOSA, 1700-tal, rokoko, emalj, dekor av blommor samt i relief, mässingsfattning, 8x6,5x4 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Sprickor förekommer, smärre slitage i övrigt

866564

2021-01-24