Bägare anno 1800

Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800
Bägare anno 1800

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÄGARE, tenn, 1800, höjd 18 cm, sannolikt Carl Bröske, Stockholm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre stötmärken, slitage

866606

2021-01-24