Royal Copenhagen Sachsisk blomst

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, "Sachsisk blomst", matservis, 80 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 24 mattallrikar (1621), 12 djupa tallrikar (1615), 11 assietter (1624), 10 brödassietter (1627), 2 skålar (1518, 1522), 2 saladièrer, 11 cremekoppar med fat (1542), samt 12 kuvertaskfat, diameter ca 7-25 cm

Nagg, sprickor och kantlagningar förekommer

866614

2021-01-21