Koppar med fat Kina 17/1800-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR MED FAT, 2 st, Kina, 17/1800-tal, porslin med handmålad dekor av dels blommor och tupp, samt monogram, diam på fat 11-11,5 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Enstaka mindre nagg
866623
2021-01-24