Koppar med fat Kina 17/1800-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KOPPAR MED FAT, 2 st, Kina, 17/1800-tal, porslin med handmålad dekor av dels blommor och tupp, samt monogram, diam på fat 11-11,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Enstaka mindre nagg

866623

2021-01-24