Cremekoppar figurin 1800-tal
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
1 200 SEK
CREMEKOPPAR, FIGURIN, 3 delar, porslin, 1800-tal, den mindre cremekoppen från Amstel, samt figurin med otydlig stämpel, höjd 7,5 - 11 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Figurin med skador, större kopp med lagat lock, enstaka mindre nagg
866625
2021-01-24