Flakong Europa 1800-tal
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAKONG, porslin med handmålad figural dekor i form av en mandarin, silverfattning, 1800-tal, höjd 7 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Slitage på måleriet, proppen sitter fast, smärre buckor på lock
866773
2021-01-24