Kabinettskåp sköldpadd 1700-tal

Klubbat för:

62 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock 1700-tal, fodrad med sköldpadd, dörrpar med bakomliggande lådor och fack, lönnfack samt en scen med skenperspektiv och med speglar, akvarell, låda på toppen med invändiga akvareller med skenperspektiv, dörrparen med totalt 8 silverbleck med figuralt motiv samt bronsramar, stående på klotfötter i mässing, höjd ca 42, bredd 39, djup 23,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924, sidan 149 samt bild

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Bortfall av sköldpadd samt sprickor och nagg, resningar, delvis lösa bitar, en låda med lös botten, fläckar, limrester, slitage, skador, medföljer ett löst silverbleck samt sköldpaddsdelar

866821

2021-01-24