Billmark Svenska vuer 12 litografier ca 1855

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BILLMARK, CARL JOHAN. Svenska vuer. Stockholm... Lunds domkyrka. Utdrag af "Pittoresk resetur från Stockhom till Neapel." (Stockholm (Levertin & Sjöstedt) - Paris (Imp. Lemercier) u.å. (ca 1855).
Folio. Saknar litograferat titelblad. 12 tonlitograferade planscher (alla, delvis ngt brunfläckade, mest i marginalerna).
Samtida grönt klotband med titel i guld.

Nött band, skador på rygg. Saknar litograferat titelblad.

866894

2021-01-28