Ljusstake tenn Stockholm 1703

Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703
Ljusstake tenn Stockholm 1703

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ERIK ODENBERG (Stockholm 1695-1705/06) ljusstake, tenn, Stockholm, 1703, åttkantigt fotparti och skaftet indelat i långsmala triangulära fasetter, lös ljusmanschett, höjd ca 29, diam 22 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924, Erik Andrén, Gammalt Svenskt Tenn, 1972, jämför ljusstake plansch 48, samt text sid 42

Enligt Andrén var denna typ av ljusstake populär mellan 1685-1725, minst 35 par stakar av denna typ är bevarade och signerad av 16 olika Stockholmsmästare.

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Enstaka bristningar i fot samt minimala hål, manschett något böjd

866923

2021-01-24