Märta Gahn, matta, flossa 1918

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MÄRTA GAHN, matta, flossa, vävd 1918, sannolikt på Svensk Hemslöjd i Stockholm, dekor av medaljong, a la greque-bård och stiliserade blommor samt bin i rosa, ljuslila, grönt, gult, blålila och grått, märkt med påsydd etikett MÄRTA GAHN 1918, 465x620 cm

HISTORIK
Märtha Gahn (1891-1973) medarbetade under åren 1915 till 1917 i Ateljé Handtryck och var 1917-1933 konstnärlig ledare för textilavdelningen på Föreningen för Svensk Hemslöjd, där hon senare kom att bli styrelsemedlem. Under 1933-1935 ledde hon i två år utbildningen vid Handarbetets Vänner. 1935-1954 var hon föreståndare för Libraria, Kyrklig konst. 1934 hade Röhsska konstslöjdsmuseet en separatutställning med Märtha Gahns alster och hon har deltagit i åtskilliga utställningar gjorda i Svensk Hemslöjds och Svenska Slöjdföreningens regi.

ställvis jämnt slitage, ställvis mindre fläckar. mindre skador

866925

2021-02-28