Ljusstakar tenn rokoko Stockholm
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SAMUEL MARNEL, ljusstakar, 1 par, (verksam Stockholm 1748-75), rokoko, en med årsbokstav för 1756, höjd 18,5 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Monogram på livet, lagningar, slitage
867041
2021-01-24