Melchior Leffler Visby Målkärl jumfru 1700-tal

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MELCHIOR LEFFLER, (tenngjutare i Visby 1745-1791/1840), målkärl, jumfru, tenn, trestämplad med Pohlitz stadsstämpel med stockholmskronan utan förändring, krönt 1782, konisk, slät, undersidan med bomärke och ägarinitialer, höjd 7 cm

Ingår i temaauktionen Selected Antiques

LITTERATUR: Birger Bruzelli: Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912, Stockholm 1967, sidan 396f

Leffler lärde tenngjutaryrket i Stockholm 1734-1739 hos sin fasters tredje man Johan Christopher Pohlitz. Leffler tog efter Pohlitz död över verkstaden och den skeppades till Gotland.

Slitage, något böjd, smärre bucklor

867073

2021-01-24