Tillbaka till katalog

Carlander, andra upplagan, 6 vol.

Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.
Carlander, andra upplagan, 6 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

CARLANDER, ANDRA UPPLAGAN (6). CARLANDER, CARL MAGNUS. (6). Svenska bibliotek och exlibris. Anteckningar af C. M. Carlander. Andra omarbetade och tillökade upplagan med 50 illustrationer. I-IV:1-2. Stockholm, Förlagsaktiebolaget Iduna, 1904.

8:o. 248 x 180 mm. Planscher och andra exlibrisillustrationer.
Violetta halvfranska band med något blekta guldornerade ryggar med etiketter av röd saffian, mönstrade pärmpapper med dubbla gulddekorlinjer, övre guldsnitt (övriga putsade) och medbundna omslag (G.Hedberg). Sven Bruns exlibris. 6 volymer.

Ej i detalj kollationerade.

Almquist 2613. Första upplagan utkom 1889-94. Arbetet beskriver offentliga bibliotek, lånebibliotek och privata boksamlingar i Sverige från medeltid till 1900, samt avslutas med en förteckning över svenska bokbindare genom tiderna. I verket återfinns också många biografiska uppgifter rörande bibliotekarier, boksamlare och bokbindare.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

867237

Datum:

2021-01-27