Tillbaka till katalog

Rückerschölds kokbok 1796

Rückerschölds kokbok 1796
Rückerschölds kokbok 1796
Rückerschölds kokbok 1796
Rückerschölds kokbok 1796
Rückerschölds kokbok 1796
Rückerschölds kokbok 1796

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

RÜCKERSCHÖLDS KOKBOK 1796. Rückerschöld, Anna Maria. Den nya och fullständiga kok-boken, innehållande beskrifning, at med mindre kostnad tireda hwarjehanda smakliga rätter äfwen af potates, samt wälmenta råd och påminnelser, som jämwäl för bättre hushåll kunna vara tjänande, jämte bihang af et litet hushålls-allehanda, författad af Anna Maria Rückerschöld. Stockholm, hos A. J. Nordström, 1796.
8:o. 163 x 105 mm. (4), 319 s. Litet nött enkelt samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind och sprängda snitt. Enstaka småfläckar, ett par mindre kantrevor. Små maskhål i övre marginalen s 201-212. Sista bladen md kort reva i marginalen.

Du Rietz 57. Första upplagan.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

867292

Datum:

2021-01-27