Sekretär av Niclas Korp, proveniens Oscar Björck

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800), sekretär, stockholmsarbete i rokoko, signerad NK, fanerad med alm, amarant och jakaranda, brännförgyllda bronsbeslag, snedställd klaff med bakomliggande lådinredning, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, fronten med två lådor, naturalistiskt formade draghandtag, konturerad lambrekäng, svängda avsmalnande ben, bakstycket märkt N:o 7 respektive CW N.o 15, nyckel medföljer, höjd 106, 90 x 52 cm

PROVENIENS: Konstnären Oscar Björck (1860-1929), Stockholm
därefter i arv inom familjen

LITTERUR: Albin Roosval, red.: Svenska hem i ord och bilder, femte årgången, Stockholm 1917, sidan 39, avbildad i salongen i Oscar Björks hem på Valhallavägen 37, Stockholm

Ställvisa skador och lagningar

867363

2021-02-28