Kurirbricka omkring år 1800

Kurirbricka omkring år 1800
Kurirbricka omkring år 1800
Kurirbricka omkring år 1800
Kurirbricka omkring år 1800
Kurirbricka omkring år 1800
Kurirbricka omkring år 1800

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KURIRBRICKA, omkring år 1800, för kabinettskurir, förgylld mässing med dekor av Sveriges lilla riksvapen, märkt på baksidan "Cabinets Courir Bricka", total höjd 8,5 cm.

Se Livsrustkammarens inventarienummer 1182 (5787:77)

Ställvis hårt slitage.

867438

2021-02-07