Tallrikar vaser Kina 1800-tal

Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
Tallrikar vaser Kina 1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, VASER, 4 dlr, porslin, bestående av två tallrikar, diam ca 22,5 cm, urna med lock, famille rose, höjd 11 cm, vas med dekor av blommor, höjd 10 cm, Kina, 1800-tal

Proveniens: Samlare och majoren Carl Johansson, Härnösand

Nagg på tallrikar, urnan med lagningar främst vid mynning samt locket saknar knopp, slitage på bemålningarna

867670

2021-01-25