Torstensson 2 egenhändigt undertecknade dokument

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LENNART TORSTENSON (1603-1651), svensk greve och militär. Egenhändigt undertecknat dokument, delvis egenhändigt skrivet, daterad 21 juli 1644. Omfattar 4 sidor i folio.
Med skador och med förluster, lagning.

Lennart (Linnardt) Torstensson (1603-1651), greve, riksråd. fältmarskalk, "skaparen" av Gustav II Adolfs artilleri.

Se text

867803

2021-01-31