BIRGER BERNDTSON: Kvinna i hatt

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Kvinna i hatt, stämpelsignerad B Berndtson, tusch på papper, 25x20 cm.

Birger Berndtson föddes i Trollhättan och studerade konst på Valands målarskola i Göteborg. Som lärare hade han bl.a. Tor Bjurström. Under tiden på skolan umgicks han med konstnärskamrater såsom Ragnar Sandberg och Ivan Ivarson, och kom därmed att ingå i den lösa grupperingen Göteborgskoloristerna.

På 1920-talet flyttade Berndtson till Stockholm där han kom att umgås med Sven X:et Erixson och flera av medlemmarna av gruppen Färg och Form. I början av 1930-talet reste han till Italien där han kom att uppehålla sig i Florens. Därefter flyttade han till Stockholm där han dog endast 50 år gammal år 1940. Berndtson behärskade både akvarell och olja och målade med förkärlek miljöer innehållande människor och landskap. År 1944 arrangerade Galerie Moderne i Stockholm en minnesutställning med delar av hans produktion.

868439

2021-02-04