Figurin Hjördis Tengbom Rörstrand tidigt 1900-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

HJÖRDIS NORDIN-TENGBOM, figurin, blomsterflicka, Rörstrand, omkring år 1904-07, porslin, i form av flicka med blomster girland, blommorna i lila, rosa och grönt, signerad Hj N Tengbom, höjd 23 cm

HISTORIK: Hjördis Tengbom föddes i Stockholm 1877. Hon var skulptris och grafiker. Främst har hon modellerat porträttbyster bl. a av Prinsessan Ingeborg. Tengbom har också utfört en relief i marmor i Stockholms konserthus.

Zustandsbeschreibung

Minimalt slitage

868559

2021-01-27