Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SNUSFLASKOR, 5 st., Kina, 1900-tal, 1 i sköldpadd samt koppar/brons infattad med glas, 1 i aventuringlas, 1 i försilvrad metall, hölje med inre del stämplad i botten, 1 med stomme i jade (möjligen jadeit), samt vit metall med infattade glasstenar, locken (mestadels senare) i glas, keramik samt metall, höjd mellan ca 7-8 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Den i aventuringlas saknar spatel, saknas några infattade glasstenar, slitage

868587

2021-01-27