Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SNUSFLASKOR, 7 st., samtliga i pekingglas, 1 form av lotusblomma, 2 med maskaronhänklar, 1 med tigrar som siddekor, 3 i opakt glas, locken (mestadels senare) i korall, ametist, jade (jadeit), agat samt jaspis, höjd mellan ca 5,5-7,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

De opaka flaskorna samt det i form va lotusblomma saknar spatlar, nagg på den övre kanten på de 2 minsta opaka, ametistlocket har släppt från spateln, den flaskan med omfattande slitage, varierande slitage f ö

868589

2021-01-27