Petra Karadimas

Petra Karadimas
Petra Karadimas
Petra Karadimas
Petra Karadimas

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PETRA KARADIMAS (född: 1967) "Baustelle", signerad och daterad a tergo 2001, Ed 2/5., C-tryck, ca 84x56 cm

PROVENIENS: Christian Larsen Gallery

HISTORIK: Petra Karadimas: German visual artist, born in 1967. She has had several solo exhibitions: Petra Karadimas, Berg 19 raum für fotografie, 2009, TREIZE, Espace Surplus, 2007, Sexy Helden starke Action, BrotfabrikGalerie, 2006, No. 1, loop raum fûr aktuelle kunst, 2003... And has participated in several group exhibitions: Selbstauslöser, Berlin, 2008, Urban Photographs, Toronto, 2005, BERLIN À PARIS, Paris, 2004, Wo liegt Berlin?, Berlin, 2004, and several solo exhibitions: Petra Karadimas, Berg 19 raum für fotografie, 2009, TREIZE, Espace Surplus, 2007, Sexy Helden starke Action, BrotfabrikGalerie, 2006, No. 1, loop raum fûr aktuelle kunst, 2003...

Smärre slitage på kanterna

868746

2021-01-30