Modellbåt

Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt
Modellbåt

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MODELLBÅT, samtida, Princess Svanevit, 12 MR-Yacht, segelbåt, skala 1:25, dubbelplankad, yttre lager av mahogny, däck av lönn, delvis bemålad, numrerad 1 av 2, höjd inkl. sockel ca 125 cm

PROVENIENS: Beställdes av Erik Åkerlund (Åhlén och Åkerlund) till KSSS 100-års jubileum 1930 och byggdes hos Plyms varv. Orginalet renoveras nu för grunden i Saltsjöbaden

868785

2021-01-25