Möbellitteratur, 13 vol.

Möbellitteratur, 13 vol.
Möbellitteratur, 13 vol.
Möbellitteratur, 13 vol.
Möbellitteratur, 13 vol.
Möbellitteratur, 13 vol.
Möbellitteratur, 13 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MÖBELLITTERATUR (13). ERIXON. Möbler och heminredningar i svenska bygder. I-II. Stockholm, 1925-26 (röda senare klotband md svarta etiketter och medbundna omslag, 2 volymer), LAGERQUIST. Svenska stolar efter holländsk-engelska förebilder. Göteborg, 1946 (häftad, oskuren), NORDENFELT. Ephraim Ståhl. En kunglig stolmakare. Stockholm, 2007 (originalpappband med skyddsomslag), SYLVÉN. Mästarnas signaturer. Snickarmästare - Spegelmakare - Stolmakare 1650-1850. Stämplar - namnteckningar - signaturer - etiketter. Stockholm, 2005 (originalpappband medf skyddsomslag), SYLVÉN. Mästarnas möbler. Stockholmsarbeten 1700-1850. Stockholm, 1996 (originalklotband med skyddsomslag), SYLVÉN. Stolens guldålder, Stolar & stolmakare i Sverige 1650-1850. Stockholm, 2003 (originalklotband med skyddsomslag), SYLVÉN & WELANDER-BERGGREN. Speglar. Spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850. Stockholm, 2000 (originalklotband med skyddsomslag), SÖDERSTRÖM. Sydsvenska möbelsnickare. 1700-tal och tidigt 1800-tal. Lund, 2003 (originalklotband med skyddsomslag), UPMARK. Möbler i afdelningen för de högre stånden... utgifna genom Nordiska museet. Stockholm, 1912 (litet nött halvfranskt band med blind- och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt, ryggen skev, bunden av Hedberg), WALLIN. Möbler från svenska herremanshem. I-III. Stockholm, 1931-35 (något nötta originalpappband , 3 volymer).

Inalles 13 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Se text!

868979

2021-01-27