Maj Starck, Kärleksparet

Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet
Maj Starck, Kärleksparet

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MAJ STARCK (1909-1998): Kärleksparet, signerad och daterad M.S.1932, akvarell på papper, ca 80x35 cm.

Auktionens akvarell är ett lika ömsint som djärvt utfört porträtt av ett kärlekspar. Maj Starck var en begåvad och driven modernist men verkade i skuggan av sina manliga kolleger på konstscenen. Hon hade ännu inte fyllt 25 när hon på egen hand bröt upp från Sverige och begav sig till Paris. Här studerade hon teckning för Marcel Gromaire och skulptur för Charles Despiau, Paul Cornet och Louis Dejan vid Académie Scandinave. Tiden i Paris gjorde stort intryck - det var en miljö som fick den unga svenskans konstnärskap att blomstra. I likhet med Greta Gerell influerades hon av samtidens stjärnor i konstvärlden. Hon återvände hem till Sverige för studier vid Kungliga konsthögskolan under några år för att sedan på nytt söka sig utomlands. Hon reste till Tyskland, Tjeckoslovakien, Belgien och Italien. Där stannade hon längre perioder i Florens, Rom och Neapel.

Maj Starck släppte ändå inte kontakten helt med Sverige. Hon deltog i Nationalmuseums utställning Unga tecknare 1940 där hennes teckningar med dansande flickor uppmärksammades. Hon medverkade också vid upprepade tillfällen i Sveriges allmänna konstförenings höstsalonger med enstaka skulpturer samt i samlingsutställningar med teckningar och skulptural konst.

Trots sin djärvhet som modernist är Maj Starck ett bortglömt namn i vår tid.

868985

2021-02-28