Hans Ekegårdh, Place de la Concorde, Paris
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Place de la Concorde, Paris, signerad Ekegårdh, olja på pannå av papp, 16x24 cm
Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- och stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.
868989
2021-02-28