Hans Ekegårdh, Place de la Concorde, Paris

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Place de la Concorde, Paris, signerad Ekegårdh, olja på pannå av papp, 16x24 cm

Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- och stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.

868989

2021-02-28