Tillbaka till katalog

Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.

Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.
Arkitektur och byggnadsvård, 27 vol.

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ARKITEKTUR OCH BYGGNADSVÅRD (27). Parti böcker och broshyrer om arkitektur, lantbyggnader, byggnadssnickeri, fasad- och inredningsmåleri, kakelugnar, byggteknik, renovering m. m. Bland annat: CRAMÉR. Den verkliga kakelugnen. Stockholm, 1991 (originalklotband med skyddsomslag), SCHERMAN. De svenska kakelugnen. Stockholm, 2007 (originalpappband med skyddsomslag), ERICSON & ANDERSSON. Husbibeln. Möten med gårdar. Stockholm, 2004 (häftad), HIDEMARK m. fl. Så renoveras torp och gårdar. Västerås, 1995 (originalpappband, med dedikation), ARNSTBERG. Datering av knuttimarde hus i Sverige. Stockholm, 1976 (häftad), SELLING. Svenska herrgårdshem under 1700-talet. Arkitektur och inredning 1700-1780. Stockholm, 1937 (senare klotband), A:SON-LJUNGBERG. Smidda beslag. Stockholm, 1976 (originalpappband), MOLANDER. Järn i gamla byggnader. Stockholm, 1985 (häftad), ERIXON. Svensk byggnadskultur. Stockholm, 1947 (lätt nött rött originalhalvfranskt band

Med flera. Inalles 27 volymer. Ej kollationerade.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

869037

Datum:

2021-01-27