Axel Kleimer, Motiv från Malmö

Klubbat för:

4 200 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

AXEL KLEIMER (1881-1945): Motiv från Malmö, signerad och daterad Kleimer 1939, olja på pannå, 33x41 cm

Motivet är hämtat från Skeppsbron i Malmö. Till vänster i bild ser man Centralposthuset som ritades av arkitekten Ferdinand Boberg och som började uppföras år 1900 på adressen Skeppsbron 1. Den pampiga byggnaden stod klar 1906 och blev ett nytt landmärke i staden.

I bakgrunden till vänster skymtar Hotel Savoys siluett, ett annat av stadens arkitektoniska storheter från samma tid.

Kuntoraportti

869078

Päivämäärä:

2021-02-28