Nils Forsberg d.y. Stilleben
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NILS FORSBERG D.Y. (1870-1961)
Stilleben med fruktskål, purjolök och rädissor, signerad Nils Forsberg fils, olja på duk, 46 x 55 cm.
Nils Forsberg d.y. var son till konstnären Nils Forsberg d.ä. och Maria Amalia Kihlstedt. Han studerade i Paris och fick 1899 målningen "Le marché aux pommes" antagen på Salongen. Han signerade för det mesta sina verk med Nils Forsberg fils (= son på franska).
869082
2021-02-28