Royal Copenhagen Musselmalet
2021-01-27
869103
| Klubbat belopp | 7 600 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", kaffeservis, 27 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, helblond, bestående av: 12 kaffekoppar med fat (1035), 12 assietter (1087), sockerskål (1113), gräddkanna (1032) samt ett lövformat kakfat (548), assiettens diameter 17 cm
Nagg förekommer, kopparna 2:a sortering, en kopp med spricka