Gullers fotografier av Knut Hamsun 1950
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNUT HAMSUN. - GULLERS, KARL WERNER (1916-1998), 4 fotografier, svartvita, föreställande nobelpristagaren i litteratur Knut Hamsun, mått ca 240x190 mm.
Från ett reportage KW Gullers gjorde 30/7 1950. Stämplar verso Svenska Dagbladets Bild-Arkiv.
Tillsammans med fotografi av Hamsun, uppklistrat på kartong (har använts för tidningen Hvar 8 dag, årg 22).
Hamsun (1859-1952), norsk författare, Nobelpristagare i litteratur 1920.
Stämplar verso, veck, några smärre skador.
869133
2021-01-31