Gullers fotografier av Knut Hamsun 1950

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KNUT HAMSUN. - GULLERS, KARL WERNER (1916-1998), 4 fotografier, svartvita, föreställande nobelpristagaren i litteratur Knut Hamsun, mått ca 240x190 mm.
Från ett reportage KW Gullers gjorde 30/7 1950. Stämplar verso Svenska Dagbladets Bild-Arkiv.

Tillsammans med fotografi av Hamsun, uppklistrat på kartong (har använts för tidningen Hvar 8 dag, årg 22).

Hamsun (1859-1952), norsk författare, Nobelpristagare i litteratur 1920.

Stämplar verso, veck, några smärre skador.

869133

2021-01-31