Axel Borg, Porträtt av Clara Augusta Borg, olja

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

AXEL BORG (1847-1916): Porträtt av Clara Augusta Borg, née Hinnerson, signerad Axel Borg och dedicerad "Till Farbror och Tante Hinnerson med vördnad och tacksamhet", olja på duk, 72,5x59 cm.

Målningen utfördes på 1880-talet efter Axel Borgs återkomst till Sverige från Paris våren 1883. Samma år bosatte han sig i sin hemstad Örebro. Clara Augusta Borg (1857-1940) var dotter till Brukspatron Erik Vilhelm Hinnerson (1820-1902), Garphyttan, och Hedvig Karolina Mariana, f. Armfeldt (1833-1898). Hon var gift med den kända apotekaren Fritz Gustaf Borg (1853-1920), grundare av Saturnus, Malmö, Sveriges äldsta och största producent av glögg.

I utförandet av målningen har Borg konceptuellt påverkats av Ernst Josephsons porträtt av honom utfört i Paris vintern 1883. Axel Borg utförde samtidigt sitt kända porträtt av Ernst Josephson (Nationalmuseum NM 6444). Målningen var okänd för Birger Wennberg, Axel Borg - ett konstnärsliv, 1992, inte heller var den inkluderad på minnesutställningen av Axel Borgs verk som hölls i Örebro 1928. Porträttet är troligtvis utfört i Axel Borgs ateljé i Örebro. Möbler med liknande allmogetextilier fanns enligt ett fotografi i hans ateljé. Textilierna är troligtvis av skånskt ursprung från första hälften av 1800-talet. Axel Borgs föräldrar hade sina rötter i Skåne och han besökte under somrarna ofta denna landsända för att hälsa på släktingar.
Axel Borg växte upp i Örebro där hans far var apotekare. Hans mormor, Euphrosyne, f. Hising, var känd för sin vackra sångröst och var en av de kvinnor Esaias Tegnér uppvaktade och inspirerades av. Det sägs att den kvinnliga huvudpersonen i "Frithiofs saga", Ingeborg, lånat drag av "den vackre Euphrosyne". Familjen Borg bodde grannar med Tegnér och hörde till Tegnérs allra närmaste vänner. I dikten "Grannskapet" skriver Tegnér:

"Jag står uti mitt fönster här
Och ser till ditt.
Där sitter du som är mig kär,
Ditt hjärta det är mitt."

Axel Borg ägde tillsammans med tre jaktkamrater, disponent Oscar Hinnerson (f. 1855), brukspatron på Garphyttans bruk, Fritz Gustaf Borg och apotekaren Axel Wåhlén, en originell och känd jaktstuga i Ymningshyttan i Kilsbergen vilken ritades och inreddes av Axel Borg omkring 1896.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

869150

2021-02-28