Tillbaka till katalog

Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.

Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.
Linnerhjelms resor i Sverige, 3 vol.

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

LINNERHJELMS RESOR I SVERIGE (3). (LINNERHIELM, JONAS CARL). Bref under resor i Sverige. Stockholm, i Kumblinska Tryckeriet, 1797.
4:o. 239 x 197 mm. XIV, 220, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett, 24 graverade vinjetter, 10 graverade planscher. Lätt lagerfläckig, några småfläckar.
+
(LINNERHIELM, JONAS CARL). Bref under nya resor i Sverige. (C. Delén) 1806.
4:o. [Mått som ovan]. (2), XIV, 150, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett, 26 akvatintagraverade planscher. Lätt lagerfläckig, några småfläckar.
+
(LINNERHIELM, JONAS CARL). Bref under senare resor i Sverige. (A. Gadelius) 1816.
4:o. 259 x 193 mm. XIII, (1), 155, (5) s. Titelbladet med graverad vinjett, 14 litograferade planscher. (Av 16, Skebo Bruk och Beateberg saknas).

Litet nötta samtida halvfranska band med guldornerade ryggar md gröna etiketter och stänkdekorerade pärmpapper. T. J. Tollins namnteckning på försättsbladen, A. V. och A. M. B. Romares exlibris. 3 volymer.

Bilagt: Varianttryck. Titel- och preliminärbladen till Resor i Sverige, 1797. Tagen ur band, blankt blad + s. (I)-XIV. Johan Oskar Nylunds namnteckning på det blanka bladet. Titelvignetten handkolorerad. Avvikande typografi s. VII och VIII.

Skador: Tredje delen saknar 2 planscher.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Ej komplett, 2 planscher saknas. Se text!

Auktionsnummer:

869172

Datum:

2021-01-27