Gustaf Rydberg, Brytande vågor

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAF RYDBERG (1835-1933): Brytande vågor, olja på pannå i mahogny, 13x22 cm.på baksidan intygad "Att denna originalskiss av Gustaf Rydberg har skänkts av konstnären personligen till Dr. Adolf Anderberg och ingått i dennes samling intygas Malmö i maj 1970 Thorild Anderberg"
Plein air studie. Utförd omkring 1890 eller tidigare.

PROVENIENS
Gåva av konstnären till Fil. dr Adolf Anderberg (1865-1968), Malmö,
därefter i arv till dennes son, Thorild Anderberg (född 1920)

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", 1925, upptar i sin verkförteckning tre havsstudier av Rydberg: nr. 467 (11-5 x 22 cm., utförd 1892 eller tidigare), nr. 496 (utförd 1896, illustrerad s. 200) och nr. 497 (troligen 1897). Ytterligare två målningar av Rydberg torde kunna räknas till denna kategori, Kjellin nr. 397 "Strandparti från Arild", 1890, illustrerad s. 185, i vilken vågor ses bryta mot en strand och "Öresund. Studie från Ven", 36 x 49 cm., en oljestudie från 1892, vilken inköptes av Nationalmuseum från konstnären i samband med Gustaf Rydberg utställningen på Konstakademien 1920 (NM 2197).

Konsthistorikern Fil. dr Adolf Anderberg, författare till det första kompletta verket över Carl Fredrik Hills verk publicerat 1951, var god vän med Gustaf Rydberg och ägde ett flertal oljestudier av konstnären. I samband med Gustaf Rydbergs 90-årsdag publicerade han en artikel om hans konst "Gustaf Rydberg - några reflexioner i anledning av 90-årsdagen och Museets senaste förvärv". i "Malmö Museum. Årsberättelse 1925", Malmö 1926.

869198

2021-02-28