Leida Rives-Elfvén, oljemålning

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LEIDA RIVES-ELFVÉN (1915-1989): Komposition, signerad L. Rives, olja på pannå, 33 x 20,5 cm

Den estlandsfödda Leida Rives kom till Sverige 1939, i en tid då flera av hennes samtida konstnärskollegor såg sig nödsakade att lämna sina hemländer i samband med 2:a världskrigets utbrott och som såg en fristad i Sverige. I hemlandet hade Leida Rives ägnat sig åt studier vid Konstakademien i Tallin och i sitt nya hemland studerade hon bl a hos Signe Barth, men även vid en senare tidpunkt i USA och Frankrike. Under 1950-talet utvecklade hon en nonfigurativ konkret stil som för tankarna till 1947 års män, men med en mer internationell prägel i färger och uttryck.

Leida Rives verksamhet kom att i hög grad ägnas åt offentliga utsmyckningar i mosaik samt vävda textilier. 1958 gifte hon sig med konstnären Eric Elfwén och kom att samarbeta med sin make i hans många kyrkorestaureringar och inredning av offentliga miljöer. Leida Rives konstnärskap utgör en spännande produktion som är relativt okänd, men som ruvar på många intressanta verk inom den nu så uppskattade svenska konkretistgenerationen. Ännu återstår mycket att upptäcka av den kvinna som sökte fred, fann kärlek och blev sitt nya hemland troget till sin död 1989.

869330

2021-02-28