Eames, "Lounge chair with Ottoman"
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj och fotpall, Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn, höjd 74, pallens höjd 40 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2009, nr 181
Bruksslitage, spricka vid ett fäste i sitsen samt förstärkt under
869351
2021-02-28