Carl Trägårdh oljemålning

Carl Trägårdh oljemålning
Carl Trägårdh oljemålning
Carl Trägårdh oljemålning
Carl Trägårdh oljemålning

Klubbat för:

7 800 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

CARL TRÄGÅRDH (1861-1899), Trädgårdsarbete i Grez, Frankrike, olja på duk uppsatt på pannå, signerad Trägårdh, ca 48x61 cm

Carl Trägårdh reste som många andra i hans konstnärsgeneration till Paris 1885 där han förblev bosatt fram till sin död, i maj 1886 besökte han den sista impressionisutställningen, av samtliga svenska konstnärer verksamma i Frankrike är Trägårdh den som står impressionismen närmast, tillsammans med Karl Nordström, Elias Erdtman, August Strindberg och Emma Löwstädt-Chadwick vistades han våren och sommaren 1886 i konstnärskolonin Grez-sur-Loing där denna målning tillkom

Zustandsbeschreibung

Smärre färgbortfall, krackelyr

869468

2021-02-01