Tore Strindberg, Efter badet, brons

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

TORE STRINDBERG (1882-1968): Efter badet, signerad Tore Strindberg, grönpatinerad brons, höjd 25,5 cm.
Gjutarmärkt Otto Meyers Eftr

Med inskription på sockeln:
"Upp han sprang ur glittrande vattnet,
som smekande svalkat hans kropp,
och från skum och havsvattenpärlor,
han smidigt befrirar sin hud,
så med fröjd jag skådade synen,
af mognande mandom och kraft."

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han var kusinbarn till August Strindberg och yngre bror till polarforskaren Nils Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans.

869483

2021-02-28