Baljfåtölj, sengustaviansk, av Erik Öhrmark
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIK ÖHRMARK (stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad EÖM, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med dukatsnitt, armlän med skulpterade lejonmaskaroner, sarger med bladstav, sabelformade kannelerade ben, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 43 cm
Smärre lagning
869535
2021-02-28