Baljfåtölj, sengustaviansk, av Erik Öhrmark

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ERIK ÖHRMARK (stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad EÖM, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med dukatsnitt, armlän med skulpterade lejonmaskaroner, sarger med bladstav, sabelformade kannelerade ben, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 43 cm

Smärre lagning

869535

2021-02-28